Spis treści:
1. Przed adopcją
Decyzja o adopcji psa
Decyzja o adopcji psa musi być decyzją świadomą i podjętą po długich przemyśleniach i konsultacjach z domownikami. Nie wolno podejmować takiej decyzji pod wpływem presji jaką wywołują na nas dzieci. Przed podjęciem takiej decyzji skonsultuj się z rodziną i upewnij się, czy nikt z was nie posiada uczulenia. Pamiętaj, pies to nie zabawka ani prezent pod choinkę!
Adoptując psa zostajesz jego opiekunem i bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Dobrym rozwiązaniem przed podjęciem decyzji jest wolontariat w schronisku przez kilka tygodni lub miesięcy. Umowę wolontariacką podpisuje się w schronisku. Przed pierwszym wyjściem na spacer z psem, musisz zostać przeszkolony pod kątem bezpieczeństwa i wewnętrznych reguł, które zależą od regulaminu konkretnej placówki.
Utrzymanie psa. To kosztuje.
Zadaj sobie pytanie, czy stać Cię na utrzymanie psa? Największe koszty to:
- Żywienie psa. Pamiętaj, że karma kosztuje a im będzie ona lepszej jakości, tym mniej czasu spędzisz u weterynarza na leczeniu.
- Higiena psa (szampony, wizyty u groomera, podcinanie paznokci),
- Leczeniem psa w razie konieczności.
- Leczenie chorób zakaźnych czyli regularne szczepienia i odrobaczanie,
- Zabiegi (kastracja, sterylizacja, usuwanie kamienia nazębnego).
Obowiązki.
Czy masz odpowiednią ilość czasu na obowiązki, jakie wiążą się z utrzymaniem psa? Są to pmiędzy innymi:
- Codzienne spacery – dwa lub trzy razy dziennie – na toaletę i wybieganie się.
- Pamiętanie o wymianie wody oraz podawaniu jedzenia.
- Spędzanie czasu z psem – zabawy w domu i poza nim. Pies może zostawać sam w domu przez kilka godzin, ale nie powinien być sam przez cały dzień czy weekend. Może czuć się samotny i pod wpływem silnego stresu wytworzy mu się lek separacyjny.
Sprawdź, czy nikt z domowników nie jest uczulony na psy. Jeśli ktoś zaczyna kichać w obecności psa, ma trudności ze złapaniem oddechu i łzawią mu oczy, może być uczulony na psy. Konieczność oddania psa z powodu objawów alergii jest bolesna, ale w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem. Porozmawiaj z dziećmi o nowych obowiązkach, które pojawią się po adopcji psa. Uświadom je, że powinny pomagać w karmieniu psa, sprzątaniu po nim i w wyprowadzaniu go na spacery.
Dla kogo wybierasz psa?
Nie zmuszaj nikogo do posiadania psa! Jeśli dana osoba nie chce go mieć, uszanuj jego zdanie. Nic na siłę! Nie adoptuj psiaka, którym nie będziesz się sam opiekować. Bardzo często się zdarza, że młode osoby szukają odpowiedniego psa dla swoich starszych i schorowanych rodziców. Po co? By mama lub tata nie czuła się samotna? Może lepszym rozwiązaniem będzie jeden telefon raz na kilka dni niż wielki pies z którym Twoi rodzice nie będą dawać sobie rady (np. na spacerach)?Ile razy na grupach czy stronach czytamy, że pies został adoptowany i przekazany do osoby starszej, która to po kilku dniach zapomniała dawać mu jeść. To skrajne przypadki, ale się zdarzają.
Jak wybrać odpowiedniego psa?
Przede wszystkim jeśli masz zamiar już zacząć szukać wymarzonego czworonoga, to nie rób tego na stronach na Facebooku. Większość tych ogłoszeń jest napisana w taki sposób, byś bez zastanowienia go adoptował najlepiej tu i teraz, przez ekran Twojego komputera.
Nie tędy droga! Na początek określ kilka podstawowych parametrów takich jak:
- Czy mieszkasz w domu czy bloku?
- Czy ma być to mały czy duży pies?
- W jakim wieku ma być Twój nowy przyjaciel? Tu pamiętaj, że każdy nawet starszy pies zasługuje na Twoją miłość.
- Jakie Twój pupil ma mieć usposobienie? Jaki ma mieć temperament? Możesz go poznać bliżej, wychodząc z nim na spacery przed adopcyjne lub rozmawiając z jego opiekunami, którzy obserwują go codziennie.
- Czy ma być wyuczony higieny domowej czy ma to być szczeniak którego nauczysz wszystkiego od zera?
- Jakie ma być jego usposobienie do ludzi i innych zwierząt?
- Czy pies ma być aktywny i będzie spędzał dużo czasu na zewnątrz czy nie?
- Jakiej ma być rasy?
- I najważniejsze. Czy pies ma być adaptowany ze schroniska czy kupiony z hodowli?
Dostosuj lokum do czworonoga.
Przed podpisaniem umowy i przetransportowaniem go do nowego domu warto się upewnić, czy lokum w którym mieszkasz jest odpowiednio przystosowany dla nowego domownika. Mowa tu o zabezpieczeniach kontaktów, meblach które mogą się przewrócić czy zwykłych kablach, które piesek będzie mógł przegryźć. Schowaj także wszystkie leki i przekąski do szafek i szuflad. Ponadto warto wybrać posłanie oraz miejsce, w którym pupil będzie przebywał większość swojego czasu. Jeśli jest to klatka krenelowa, to dla psa lękowego musi ona być postawiona w odpowiednim miejscu i przynajmniej okryta kocem z tyłu.
Wygospodaruj też miejsce, w którym będziesz mógł przechowywać karmę, smaki, smycz, szczotki do włosów, szampony itp.
2. Adopcja
Warunki adopcji.
Większość placówek nie akceptuje adopcji psa już na pierwszym spotkaniu. Schroniska czy fundacji starają się przeprowadzić wywiad z zainteresowanymi i na podstawie jego zapada decyzja w sprawie adopcji. Jest ona podejmowana w oparciu o warunki, jakie potencjalni opiekunowie są w stanie psu zapewnić. Możesz być poproszony o wypełnienie ankiety oraz o wyrażenie zgody na wizytę przed adopcją i kilka miesięcy po niej. Wykonują ją pracownicy fundacji lub schroniska. Pracownicy schronisk i fundacji chcą wydać psa osobom, które zapewnią czworonogowi bezpieczeństwo, ruch, odpowiednią karmę czy leczenie w przypadku choroby. Całość ma na celu uchronienie psa, przed wydaniem go osobie, która będzie się nim zajmować niewłaściwie lub której szybko się on znudzi.
Opłata za adopcje.
Niektóre schroniska pobierają stałą opłatę za adopcję psa, w innych opłata za adopcję jest dobrowolna. Cała opłata i dobrowolne datki przeznaczane są na utrzymanie schroniska czy fundacji. Schroniska oferują także usługę kastracji (sterylizacji), która jest przeprowadzana na miejscu przez schroniskowych lekarzy weterynarii oraz szczepią psy przed ich wydaniem. Takie usługi mogą być dodatkowo płatne.
Dokumenty adopcyjne
Umowa adopcyjna jest dokumentem, który w pewien sposób zabezpiecza psa i gwarantuje mu bezpieczną przyszłość. Każde schronisko czy fundacja ma różne dokumenty adopcyjne, które zazwyczaj w formie wzoru publikuje na swojej stronie internetowej. Najważniejsze informacje w niej zawarte, to dane schroniska wraz z pieczątką, dane nowego właściciela, imię psa , rasa, umaszczenie i jeśli pies posiada, to numer chipu. Kilka przykładowych dokumentów adopcyjnych znajdziesz w internecie, ale nie sugeruj się nimi. Lepiej poprosić o wzór schronisko czy fundację by lepiej poznać jakie dane będą potrzebne do adoptowania zwierzaka.
Co zabrać ze sobą do schroniska?
Do schroniska weź ze sobą dowód osobisty, który będzie niezbędny do zawarcia umowy adopcyjnej, smycz oraz obrożę z funkcją regulacji. Jeśli po psa przyjechałeś samochodem, możesz od razu zabrać ze sobą pasy dla psów, które zapewnią czworonogowi bezpieczeństwo podczas jazdy. W przypadku adopcji szczeniąt i małych psów, możesz zabrać ze sobą transporter, w którym piesek będzie bezpieczny.
3. Inne formy adopcji.
Dom tymczasowy dla psa
To idealne rozwiązanie w przypadku psów lękliwych, dla których pobyt w schronisku może być traumatyczny. Jeśli nie masz pewności, czy dasz sobie radę z obowiązkami wynikającymi z obecności czworonoga na stałe w Twojej rodzinie, możesz na początek stworzyć dom tymczasowy dla psa ze schroniska lub z fundacji. Polega to na tym, że schronisko lub fundacja wciąż szukają mu stałego domu i dodatkowo pokrywają koszty leczenia, ale pies jest u Ciebie. Jeśli poczujesz, że jesteś gotowy na obecność psa na stałe w Twoim domu, możesz w każdej chwili podpisać umowę adopcyjną i stać się pełnoprawnym opiekunem psa.
Wirtualna opieka nad psem
Jeśli nie masz możliwości zaadoptowania pupila na stałe, możesz stać się opiekunem wirtualnym. Niektóre schroniska i fundacje mają taką możliwość. Polega to na tym, że wpłacasz co miesiąc dowolną kwotę na utrzymanie lub leczenie konkretnego psa. W zamian za to, co jakiś czas otrzymujesz zdjęcia psa i podziękowania od pracowników schroniska lub fundacji. Możesz także odwiedzać psa, którego adoptujesz wirtualnie oraz szukać mu domu na własną rękę.
4. Po adopcji
Chip
W ferworze nowych obowiązków zapominamy o najważniejszym. Jeśli piesek posiada chip, to warto go zarejestrować w międzynarodowej bazie zwierząt na stronie identyfikacja.pl. Ten 15 – cyfrowy numer chipa może uratować pupila, jeśli ten ucieknie i zostanie później odnaleziony i przewieziony do kliniki weterynaryjnej. Dzięki niemu weterynarz czy pracownik schroniska może w łatwy sposób odczytać dane właściciela psa i poinformować go o odnalezieniu zguby. Za podstawową rejestrację Twojego zwierzęcia w naszej bazie płacisz tylko raz i to jedyne 39 PLN. Opłata wnoszona jest jednorazowo za rejestrację pojedynczego zwierzęcia.